Güvenli İnternet

Güvenli İnternet Hizmeti hangi profillerden oluşmaktadır?
Güvenli İnternet Hizmeti hangi profillerden oluşmaktadır?

Güvenli İnternet Hizmeti, Çocuk ve Aile olmak üzere iki farklı profil seçeneği ile sunulmaktadır. Çocuk ve aile profillerine ait kriterler psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir kurul tarafından tespit edilmektedir.


Güvenli İnternet Hizmeti ile tüketicilerin müstehcenlik, çocukların cinsel istismarı, şiddet, ırkçılık, kumar, dolandırıcılık, zararlı yazılımlar, sağlık için tehlikeli madde temini vd. olumsuz içeriklerden korunması amaçlanmaktadır.


Çocuk Profili: Çocuk Profili "beyaz liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu profil kapsamında sadece güvenli olduğu onaylanmış internet sitelerine erişim sağlanmaktadır.


Aile Profili: Aile Profili "siyah liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu profil kapsamında zararlı içeriğe sahip internet sitelerine erişilememektedir.


Aile profili kapsamında, çocuk profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sağlanmaktadır. Aile profilini tercih edenler, talep ettikleri takdirde oyun, sohbet, sosyal medya sitelerine ve uygulamalarına erişimi filtreleme seçeneğine sahiptirler.

Yükleniyor