Kilometre Taşları

Turkcell Superonline kilometre taşlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Haziran 2004: "Bilişim Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş." ismi ile serbestleşen telekomünikasyon pazarında, işletmelere uygun koşullarda kaliteli iletişim imkânı sunmak üzere kuruldu.

Eylül 2004: A tipi Uzak Mesafe Taşıma Hizmeti (UMTH) lisansını alarak bu hizmeti Türkiye'de müşterilerine sunan ilk operatör oldu. Böylece müşterilerine aramalarında ön numara tuşlama ya da dialer (otomatik arama cihazı) kullanımına gerek kalmaksızın kolay ve ekonomik, uzak mesafe telefon hizmeti sunabilme hakkına sahip oldu.

Aralık 2004: Uluslararası toplu ses trafiği taşımacılığına başladı. Böylece, yurtdışı ile Türkiye arasında çağrı başlatma ve sonlandırma hizmeti vermekle birlikte, farklı ülkeler arasındaki ses trafiğinde bir geçiş noktası duruma geldi.

Şubat 2005: İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) lisansını aldı. "Tüm telekomünikasyon hizmetleri"ni sunma stratejisi doğrultusunda ses ile birlikte "Veri İletişimi" sağlamaya yönelik ilk adımı attı.

Aralık 2005:Tamamlanmış ara bağlantı anlaşmaları ve gelişmiş teknolojisi ile kurumsal müşterilerine UMTH Hizmeti vermeye başladı.

Şubat 2006: Tellcom İletişim Hizmetleri A.Ş. olarak hizmet vermeye başladı.

Mart 2006: “Altyapı İşletmeciği Lisansı”nı aldı. Böylece, hizmetlerini tamamen kendine ait bir altyapı üzerinden, üstün teknolojilerle sunma hakkına sahip oldu.

Ocak 2007: Türkiye Elektrik İdaresi'nin (TEIAŞ) atıl fiber hatlarının değerlendirilmesi için açtığı ihaleye katılarak, İstanbul-Ankara arasındaki "fiber optik" kablo hattının işletmeciğine sahip oldu. Böylece Türkiye'deki atıl fiber altyapının ekonomiye kazandırılması yönünde önemli bir yatırım yaparak, alternatif bir operatörün ilk kez bağımsız bir fiber altyapı üzerinden hizmet vermesi yönünde önemli bir ilke imza attı.

Aralık 2007:Kendi fiber omurgası üzerinden Türkiye'de ilk kez ev kullanıcılarını 100 Mbps'ye varan hızlarda hizmet veren Fiber İnternet ile tanıştırdı.

Mart 2008: Kendi IP omurgasını oluşturmak üzere fiber altyapı yatırımlarına hızla devam etti. Sabancı Telekom'un altyapısını devraldı.

Mayıs 2009: Telekomünikasyon ve ISP dünyasının iki güçlü markası Tellcom İletişim Hizmetleri A.Ş. ve Superonline Uluslararası Elektronik Bilgilendirme, Telekomünikasyon ve Haberleşme Hizmetleri A.Ş. güçlerini birleştirdi.
Tellcom İletişim Hizmetleri A.Ş., adı ve Superonline markası ile yoluna devam etme kararı aldı. İletişimde süper bir dönem başlatan bu güç birliği ile Türkiye pazarının en güçlü oyuncularından biri haline gelen Superonline, yeni nesil hizmet ve ürünleriyle de bireysel ve kurumsal kullanıcıların ilk tercihi olmayı hedefliyor.

Eylül 2009: Superonline, 10 Eylül tarihinde yürürlüğe giren sabit hatlarda numara taşınabilirliği yönetmeliğine uygun olarak, numara taşıma işlemine başladı. Superonline Fiber İnternet aboneleri, mevcut ev veya iş telefon numaralarını Superonline'a taşıyarak; numaralarını değiştirmeden, sabit hat ücreti ödemeden ve %50'ye varan indirimlerle konuşuyorlar. Superonline, halihazırda sabit telefon hattı olmayan ya da mevcut numarası ile birlikte ikinci numara talep eden kullanıcılara "SüperNumara" tahsis ediyor. Her yerden kullanılabilen "SüperNumara", taşınırken herhangi bir nakil işlemi de gerektirmiyor.

Aralık 2009: Superonline, BOTAŞ'ın fiber optik altyapısının kiraya verilmesi için açtığı ihaleyi 20 milyon 900 bin Avro'luk teklifiyle kazandı. Superonline, BOTAŞ'ın güzergâhını 15 yıl süreyle kiraladı. Konuya ilişkin sözleşme 24 Aralık 2009 tarihinde imzalandı.

Aralık 2010: Ülkemizden sadece Superonline'ın yer aldığı, 5 ülkeden 7 operatör tarafından RCN Projesi oluşturuldu. Türkiye'yi dünyanın önde gelen internet üslerinden biri haline getirecek RCN projesi ile Füceyre'den (Birleşik Arap Emirlikleri) başlayıp Riyad (Suudi Arabistan), Amman (Ürdün) ve Tartus'tan (Suriye) geçerek İstanbul'a ulaşacak fiber optik kablo hattı, Ortadoğu'da ilk defa Körfez bölgesinin tamamını kapsayacak.

Mayıs 2011: Superonline, 2004 yılından beri %100 iştiraki olduğu Türkiye'nin lider iletişim ve teknolji şirketi Turkcell ile güçlerini birleştirerek, müşterilerine "Turkcell Superonline" markası ile hizmet vermeye başladı. Turkcell Grup'un müşterilerine daima en son teknolojiyi en kaliteli hizmetle sunma stratejisi doğrultusunda yeni markasıtyla birlikte evlere kadar 1000 Mbps hizmetini de sunmaya başladı.

Nisan 2012: Dünyanın en hızlı erişim teknolojisi fiber optik altyapısına sahip yenilikçi telekom operatörü Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş., 2011 yılının sonunda Turkcell Grubu’na katılan Global İletişim Hizmetleri A.Ş.ile birleşmiştir. Birleşme sonrası, müşterilerine daha hızlı ve kaliteli iletişim hizmeti sunmak amacıyla iki şirket yola Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş. çatısı altında ve Turkcell Superonline markası ile devam etmektedir.

Kasım 2012: Turkcell Superonline, Türkiye’de ilk kez sabit telefonda HD Ses hizmetini sunmaya başladı. Fiber optik şebekeler üzerinden sunulabilen HD Ses hizmeti kullanıcılara, telefonda karşı tarafın sesini gerçeğe yakın duyabilme olanağı sunuyor.

Temmuz 2013: Turkcell Superonline, Vestel Grup’a ait Deksarnet Telekomünikasyon A.Ş.’nin hisselerini bünyesine kattı. Turkcell Superonline bu satın alım ile ‘‘ışık hızı’’ndaki fiber optik ağını, uydu haberleşme altyapısı ile daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

Şubat 2014: Turkcell Superonline, Metronet’i satın alarak altyapısını güçlendirdi. Türkiye’de internet, ses ve görüntü alanında hizmet ve servis sağlayıcılık yapmak amacıyla kurulan Metronet’in satın alımıyla Turkcell Superonline, ülke genelindeki  fiber ağını genişleterek Konya ve Diyarbakır’ı da bünyesine kattı.

Yükleniyor