Hakkımızda

Bir Dünya Şirketi

“En çok tercih edilen servis sağlayıcı” olmayı kendisine ana hedef olarak belirleyen Turkcell Superonline, bu hedefine ulaşmak için kendi bağımsız altyapısını inşa etmeyi ve bağımsız bir omurgaya sahip olmayı bir “olmazsa olmaz” olarak belirlemiştir. Bu önemli hedef, %100 Turkcell Grup kuruluşu olmasının sağladığı grup sinerjisi ile birleşerek Turkcell Superonline’ı bölgede en çok tercih edilen operatör konumuna getirmiştir.

2008 yılında başladığı yatırımlarla Türkiye’yi dünya ile aynı anda ışık hızında internetle tanıştıran Turkcell Superonline, altyapısını Türkiye’nin her köşesine yayarak, “İpek Yolu’nu Fiber Yolu’na dönüştürme”  vizyonu kapsamında yatırımlarını ara vermeksizin sürdürmektedir.

Turkcell Superonline’ın iştiraki olduğu Turkcell, Şubat 1994’te hizmete girerek Türkiye'de GSM temelli mobil iletişimi başlatan ilk şirkettir. 27 Nisan 1998'de T.C. Ulaştırma Bakanlığı ile 25 yıllık GSM lisans anlaşması imzalayan Turkcell, müşterilerine sunduğu mobil ses ve veri iletişimine dayalı hizmetlerin çeşitliliğini, kalitesini ve buna bağlı olarak müşteri sayısını da artırarak gelişimini sürdürmüştür.

Hisseleri 11 Temmuz 2000'de Borsa İstanbul (BİST) ve New York Stock Exchange'de (NYSE) eş zamanlı olarak işlem görmeye başlamış ve NYSE'ye kote olan ilk ve tek Türk şirketi unvanına sahip olmuştur. Turkcell aynı zamanda Bosra İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaktadır.

Turkcell'in yurt dışında da yatırımları bulunmaktadır. 1999 yılında hizmete giren %100 Turkcell iştiraki KKTCell Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Telekomünikasyon Dairesi ile gelir paylaşımı anlaşması çerçevesinde faaliyet göstermektedir. Turkcell'in Ukrayna'da %100 hissesine sahip olduğu lifecell şirketi Şubat 2005'de mobil iletişim hizmeti vermeye başlamıştır. Belarus'ta ise Turkcell, BeST'in hisselerinin %80'ini Belarus Cumhuriyet Devlet Varlık Komitesi'nden 2008'de satın almıştır. 2011 yılından beri Almanya’da Turkcell Europe markasıyla bulunan Turkcell, Deutsche Telekom’un iştiraki ile yaptığı pazarlama iş birliği ile Almanya'daki faaliyetlerine devam etmektedir.

Yurt dışı kullanımında 140’ı 4G olmak üzere, GPRS dolaşımında yaklaşık 200 destinasyonda yaptığı anlaşmalar sonucu Turkcell, Türkiye’de lider operatör olmasının yanı sıra dünyadaki sayılı operatörlerden biridir.

​Turkcell Superonline aşağıda sıralanan ve BTK tarafından onaylanmış telekom operatörü olmasını sağlayan tüm gerekli yetkilendirmelere sahiptir.
  • Kablolu ve Kablosuz İnternet Servis Sağlayıcılık Hizmeti
  • Altyapı Hizmetleri İşletmeciliği
  • Sabit Telefon Hizmetleri
  • Uydu Telekomünikasyon Hizmeti
  • Kablolu Yayın Hizmeti

Turkcell Superonline fiber altyapısı bugün Türkiye’de 81 şehre değen ve 55.000 km’den fazla toplam uzunluğa sahip dev bir altyapıdır. Bu güçlü altyapı, üzerinde çalışan özel olarak tasarlanmış yeni nesil ağı ve bu yapıyı işleten deneyimli çalışanlarıyla birlikte Turkcell Superonline’ın, tüm telekom operatörlerine, uluslararası ve ulusal özel işletmeler ile devlet kuruluşlarına çok yüksek kalitede çözümler sunmasını ve hayata geçirmesini sağlamıştır.

Yeni çok katmanlı ağ yapısı, Turkcell Superonline’ın sunduğu tüm hizmetlerin kalitesini Türkiye pazarında eşsiz bir kalite düzeyine çıkarmış ve bölgedeki tüm iletişim ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamıştır. Turkcell Superonline kendi dedike iletim ve IP omurgaları oluşturmak için hız kesmeden kendi fiber optik altyapı yatırımlarına devam etmektedir. Bu paralelde, BOTAŞ ile (Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi) 2009’da imzalanan sözleşme kapsamında BOTAŞ’ın mevcut geçiş hakları ve sahip olduğu altyapı Turkcell Superonline kullanımına açılmış ve böylece ağ yatırımlarını daha da artmıştır. 

“İpek Yolu’nu Fiber Yolu’na dönüştürme” vizyonu ile çalışmalarını sürdüren Turkcell Superonline, 70’in üzerinde uluslararası operatörle iş birliği yapmakta ve yürüttüğü çalışmalarla İstanbul’u internetin başkenti yapma yolunda önemli adımlar atarak, Asya, Ortadoğu ve Avrupa arasında 2 milyar insanı birbirine bağlayan çok uluslu RCN projesi ve büyük Tier-1 operatörleriyle yaptığı iş birlikleri sayesinde toptan müşterilerine doğudan batıya kesintisiz ve ışık hızında ulaşmalarını sağlayan bir köprü görevi üstlenmektedir.​


Müşteri Söylemleri

Turkcell Superonline’ın İstanbul’dan sağladığı erişim; Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu’daki tüm operatörlerin Tata Communications’ın yüksek performanslı global omurgasına ulaşmasını sağlayabilecek ve Tata Communications’ın maliyet avantajlı zengin hizmet portfolyosunun kullanımında önemli ​bir kaldıraç etkisi yaratacaktır. Bu işbirliği aynı zamanda bölgedeki tüm müşterilere en üst seviye ve kalitede bağlantı imkanı sunacaktır.

Radwan Moussalli
Orta D​oğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’den sorumlu Bölge Üst Düzey Yöneticisi
Tata Communications

Yükleniyor