Ödeme ve Borç Sorgulama

Faturamı Son Ödeme Tarihinde Ödenmediğimde Hattımın Kısıtlanma ve Durdurma Süre ve Süreçleri nelerdir?
Faturamı Son Ödeme Tarihinde Ödenmediğimde Hattımın Kısıtlanma ve Durdurma Süre ve Süreçleri nelerdir?

​Faturanın Son Ödeme Tarihinde Ödenmemesi Sonrası Aboneliğin Kısıtlanması ve Durdurulması
Faturanın son ödeme tarihinde ödenmemesi halinde borçlu abonelik için “Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği” hükümleri kapsamında kısıtlama ve durdurma aksiyonları alınmaktadır.  
 
Kısıtlama Öncesi :
1-Faturanın son ödeme tarihinde ödenmemesi halinde, aboneye kısa mesaj ve mail ile, faturanın son ödeme tarihi + 1. günden sonrave kısıtlama tarihinden de en az 7 gün önce olacak şekilde aboneliğin kısıtlanacağına dair bilgi verilir. Bilgilendirme abonenin iletmiş olduğu ve şirketimiz sistemlerinde   kayıtlı olan irtibat numaralarına ve mail adreslerine yapılmaktadır.
2- Gerekli görülmesi durumunda ödenmemiş faturanın hatırlatılması amacıyla kısıtlama öncesinde ilave olarak kısa mesaj, e-mail gönderimi ve  arama gibi  aksiyonlar alınmaktadır.


Kısıtlama :
3- Kısıtlama öncesinde yapılan bilgilendirmeye  rağmen, fatura borcu ödenmezse bilgilendirme metninde belirtilen kısıtlama tarihinde tüm hizmetlerin kullanımı kısıtlanır.
Sunulan hizmetler, faturanın son ödeme tarihini geçtikten sonraki ilk  fatura kesim tarihi  öncesinde, borcun ödenmemesi nedeniyle kısıtlanmaktadır.
**Hattın Kısıtlanması: Abone hattının acil arama hizmeti ve işletmeci müşteri hizmetleri numarası hariç olmak üzere, giden aramalara ve kısa mesajlara kapatılması şeklinde, internet erişim hizmetlerinde, internet bağlantı hızının düşürülmesi veya asgari olarak abonenin borcunu ödemesine imkân verecek şekilde bazı internet sayfalarına erişim sağlanması,
4- Şirketimizden hizmet alan bireysel abonelerimizin, hizmetin kısıtlanması sonrasında  fatura borçlarını internet üzerinden ödemelerine  imkân sağlamak amacıyla 512 kbps hızında  internet hizmeti sunulmaya  devam edilir.
5- Şirketimizden hizmet alan Kurumsal abonelerimizin, hizmetin kısıtlanması sonrasında fatura borçlarını  internet üzerinden ödemelerine  imkân sağlamak amacıyla 1 Mbps hızında  internet hizmet sunulmaya  devam edilir.
6- Gerekli görülmesi durumunda ödenmemiş fatura borçlarının  hatırlatılması amacıyla durdurma öncesi kısa mesaj, e-mail, arama vb. aksiyonlar alınmaktadır.
7- Kısıtlama süreleri fatura itiraz, taksitlendirme ve özel istisna gerektiren durumlar haricinde aşağıdaki gibi gerçekleşmektedir. OHAL durumlarında sürelerde değişiklikler olabilmektedir.


​Kısıtlama Öncesi SMS
​Kısıtlama
Açık Fatura Sayısı​
Son Ödeme Tarihi+ 1/10 gün​​Kısıtlama Öncesi SMS+7/9.gün
1​

  • Bu süreler, resmi tatil ve hafta sonları nedeniyle  ötelenebilmektedir.

Durdurma :
8- Durdurma öncesinde yapılan bilgilendirmeye ve sunulan hizmetin kısıtlanmasına rağmen, fatura borcu ödenmezse kısıtlı şekilde sunulan hizmet kısıtlama sonrasındaki ilk fatura kesim tarihi itibarıyla tamamen durdurulur.
**Hizmetin Durdurulması: Abone hizmetlerinin, acil arama hizmeti hariç olmak üzere, gelen ve giden aramalar ile kısa mesajlara kapatılması ve internet erişim hizmetlerinin durdurulması,
9- Fatura borcunun ödenmemesi halinde öncelikle kısıtlama akabinde durdurma işlemi yapılmaktadır. Ancak bazı hizmet veya ürünlerin teknik özellikleri nedeniyle kısıtlama yapılmadan  durdurma işlemi yapılabilmektedir.
Kısıtlama-Durdurma Önce ve Sonrası Fatura Ödemesi :
10- Aboneler fatura kesim tarihlerinden itibaren tüm ödeme kanallarından fatura ödemelerini gerçekleştirebilirler.
11- Abonelik iptal olmadığı sürece, borç nedeniyle kısıtlı yada durdurulmuş olan hizmetler, ödenmemiş faturaların ödeme bilgisinin sistemlerimize yansımasından en geç 24 saat içinde kullanıma açılmaktadır.
12- Abonenin faturasını ödememesi nedeni ile hizmetin kısıtlanması/durdurulması ve hizmetlerin tekrar hizmete açılması durumunda, bir takvim yılındaki ilk açma-kapama işlemi için aboneye herhangi bir ad altında ücret yansıtılamaz.

Yükleniyor