ADSL Teknik Destek

Kablosuz bağlantım sürekli kopuyorsa ne yapmalıyım?
Kablosuz bağlantım sürekli kopuyorsa ne yapmalıyım?

Kablosuz bağlantılarda yaşanan kopma ve hız sorunlarının en büyük sebebi çevresel faktörlerdir. 


Modeminizin ve bilgisayarınızın konumu

Kaliteli bir kablosuz bağlantı sağlayabilmek için modeminizin televizyon, müzik seti, mikrodalga, fırın, çamaşır/bulaşık makinesi, buzdolabı gibi elektronik cihazlardan uzakta konumlandırılması gerekmektedir. Bu cihazlar sinyalinizi bloke edecek ve bağlantınızda hız / kopma sorunlarına neden olacaktır.
Modem ile bilgisayar arasındaki duvarların kalınlığı, duvarlarda bulunan ısı, ses yalıtımı vb. etkenler, evin içerisinde bulunan aynalarda sinyalin cihazınıza ulaşmasını engelleyebilir ve bu durum bağlantınızda hız ve kopma sorunlarına yol açabilir.
Çözüm: Yukarıdaki faktörleri göz önünde bulundurarak modeminizin ve bilgisayarınızın yerlerini kontrol ederek uygun duruma getiriniz.


Diğer kablosuz ağların etkisi

Kablosuz bağlantı kalitenizi etkileyecek diğer bir konuda etrafta bulunan diğer kablosuz bağlantılardır. Eğer sizin modeminiz etraftaki diğer modemlerle ortak bir kanal değerini kullanıyorsa bağlantınız o kanalın yoğunluğundan etkilenir ve yavaşlık yaşarsınız. Hatta internet iletişiminiz yoğunluğa göre durma noktasına gelebilir.


Çözüm 1: Online işlem merkezimizde “Abonelik ve Servislerim” menüsü altında “Kota ve İşlemler” kısmından kablosuz ağınızı otomatik olarak iyileştirebilirsiniz. Online İşlem merkezine gitmek için lütfen burayı tıklayınız.


Çözüm 2: Modeminizin kullanım kılavuzunu kullanarak modeminizin arayüzüne giriniz ve kablosuz bağlantı ayarlarından kablosuz kanal ayarınızı otomatiğe aldıktan sonra modeminizi kapatıp açınız. Sorun tekrarlarsa modeminizi sadece kapatıp açmanız modemin doğru sinyal kanalına geçmesi için yeterli olacaktır.

Yükleniyor