HD Ses

HD Ses Nedir?
HD Ses Nedir?

Türkiye’de ilk kez ve sadece Turkcell Superonline’da! Ev telefonunda en yüksek ses kalitesini yakalamanızı sağlayan HD Ses, şimdi Turkcell Superonline’da. Turkcell Superonline Fiber İnternet müşterileri, ses abonesi olmaları durumda HD ses hizmetinden ilgili kampanya(lar)dan yararlanmak suretiyle faydalanarak en yüksek ses kalitesiyle sevdiklerinin yanlarındaymış gibi konuşabilirler.

HD ses, normal sesin genişbant ve yüksek kaliteli halidir. Normal telefon görüşmeleri 300Hz ile 3.4kHz aralığında iletilirken, HD ses teknolojisi ile bu aralık 50Hz ile 7kHz arasında taşınır. Bir başka deyişle sesin iletildiği aralık genişletilmiş kaliteli hale getirilmiş olur.

Daha geniş bir aralık, tek bir kanala daha çok ses dalgasının sığdırılabilmesi anlamına gelmektedir. Bu sayede telefon ile daha fazla frekans kapsaması yapılabiliyor, insan sesinin daha çok tonu iletiliyor ve duyulabiliyor, dolayısıyla da insan sesi çok daha “gerçeğe yakın” bir şekilde duyulabilmektedir.

Normal bir görüşme ile HD Ses arasında önemli bir fark bulunmaktadır. HD Seste duyulanlar daha yüksek ve gerçekçi iken, arka plan sesleri de bastırılmaktadır. HD Sesin sesi ne kadar geliştirdiğini geleneksel bir TV ile yeni nesil bir TV’deki HD yayın arasındaki farkı düşünerek aklınızda canlandırabilirsiniz.

Standart kalitede bir SD ses ile yüksek kalitedeki bir HD ses arasındaki farkı görmek için, aşağıdaki ses dosyalarını dinleyip karşılaştırabilirsiniz. SD Ses dosyasını tıklayarak standart ses kalitesinde dinleyebilir, HD Ses dosyasını dinleyerek ise yüksek ses kalitesinde kaydedilmiş ve Turkcell Superonline farkı ile ses hizmetini alabileceğiniz HD Ses hizmetinin farkını duyabilir ve hissedebilirsiniz.

Ayrıca, HD Sesin sağladığı diğer avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir:
  • Sesleri anlamada ve tanımada çok daha fazla kolaylık,
  • Telefonda anlaşılması zor olabilen “Z, S ve F” gibi harflerin daha kolar anlaşılabilir hale gelmesi,
  • Arka plan seslerinin bastırılması, daha net bir telefon görüşmesi sağlanması,
  • Karşı tarafın sesinin daha doğal duyulması.
Diğer bilinmesi gerekenler:
  • HD ses kullanılması için, Turkcell Superonline’dan Fiber İnternet hizmeti alıyor ve Turkcell Superonline Ses abonesi olmanız ve bir HD telefon kullanıyor olmanız gerekmektedir.
  • HD Kalitesin konuşma sağlayabilmek için, arama yapılan karşı tarafında HD Ses hizmetinden faydalanıyor ve bir HD telefon kullanıyor olması gerekmektedir.
  • Turkcell Superonline’ın mevcut HD Ses içeren kampanyaları ve teklifleri için lütfen web sitesini inceleyiniz, Turkcell Superonline çağrı merkezini arayınız ya da yetkili satış noktalarına başvurunuz.
Yükleniyor